Jak správně jíst sushi:

VIDEO ZDE


1. Wasabi & sójovka...
Ve většině případů není potřeba do sójovky přidávat wasabi neboť většina sushi ho již obsahuje. Pokud ale máte rádi pikantnější chuť, můžete wasabi do sójovky zamíchat a to tak, že do malého množství omáčky přimícháte wasabi a přilijete větší množství sójovky. Pokud se budete snažit zamíchat wasabi ve velkém množství sójovky, zůstanou tam většinou hrudky, které Vám pak chuť sushi mohou pokazit.

2. Kousky sushi by se neměly kousat, ale vkládat do úst vcelku.

Důvodem je, že každé sushi obsahuje kromě viditelných komponent jako ryby a rýže také ingredience, které nejsou vidět, ale jsou velmi důležité pro správnou chuť. Kvalita sushi se posuzuje nejen podle použitých surovin, ale také podle proporcí všech komponent v jednotlivém kousku a vyváženosti chutí. Pokud budete ukusovat, přijdete o tu správnou chuť, kterou pro Vás sushi kuchař nachystal.

3. Pokud nedokážete sushi sníst vcelku a za každou cenu potřebujete kousek rozdělit, udělejte to radši tak, že jej vezmete rukou a ukousnete. Rukama jí i Japonci, kteří s hůlkami pochopitelně problém nemají. Je to každopádně lepší než ničit tak křehké jídlo nožem a vidličkou.

4. Temaki by se neměly rozebírat a jíst po kouskách. Důvod je stejný jako v bodě 1.

5. Zázvor je určený k "očištění" chuťových buněk od předchozího sousta a jejich přípravu na další kousek sushi.. Jíst zázvor dohromady se sushi je to stejné jako pít drahé víno s pálivou thajskou polévkou. Chuťový zážitek = nula.

 

Nejčastější chyby:

sushi se rozpadá:
Pokud se Vám sushi rozpadá je tom tím, že jej hodně namáčíte v sójové omáčce. Není to knedlík, který jsme naopak zvyklí vydatně namáčet v omáčce :-).
Při delším nebo velmi důkladném namáčení sushi v sojovce se ryže nasákne a kousek se  Vám tak rozpadne, proto sushi namáčíme lehce a tou stranou, kde je ryba nebo méně rýže, můžeme-li si vybrat, a po té okamžitě přeneseme do úst.